Retningslinier for klager over domæne-registreringer

Retningslinier for klager over domæne-registreringer

Registrering af virksomheder og offentlige institutioners domænenavne har længe været en yndet sport for navnepirater. De såkaldte cybersquattere har, uanset geografisk tilhørsforhold og manglende tilhørsforhold til et domænenavn, kunnet registrere en lang række navne med det formål at sælge dem dyrt efterfølgende.

Det er fortsat forholdsvis enkelt at få registreret domænenavne både under de såkaldte toplevel domæner eksempelvis .com,.net,.org eller under det danske .dk, men en række nye klageorganer og en klar retspraksis, giver virksomheder og andre gode muligheder for at få domænenavnet overdraget fra en navnepirat. Både nationalt og internationalt har retspraksis også vist, at tvister omkring registrering og brug af domænenavne i vidt omfang vil være omfattet af varemærkelove og regler om god markedsføring.

Anlæggelse af retssager kan imidlertid være en besværlig og omkostningstung affære – navnlig hvis den der har registreret et navn uretmæssigt bor i et andet land med andre retsregler.

For at undgå dyre og langsommelige retssager har ICANN, der er den øverste internationale myndighed for administration af domænenavne på internettet, derfor godkendt, at 4 klagenævn behandler klager vedrørende de internationale topdomæner, ligesom en række nationale klagenævn er blevet stiftet efter delegation af ICANN.

De 4 internationale klagenævn er WIPO, National Arbitration Forum, e-Resolution og Institute for Dispute Resolution, hvoraf WIPO nok er det mest kendte. I Danmark behandles klagesagerne af Dansk Internet Forum (DIFO). Det forventes også, at klagenævnene vil kunne behandle klagesager vedrørende de nye internationale topleveldomæner .aero, .biz, .coop, .info, .museum, .name og .pro, der formentlig vil blive frigivet i løbet af 2001.

Regelsættet for behandlingen af de internationale topdomæner kan læses på www.icann.org og tager bl.a stilling til, hvilke konflikter der kan behandles, klagenævnets procedure og den praktiske fremgangsmåde. Der er primo 2001 indgivet over 3000 klager til de 4 internationale klagenævn og samtlige afgørelser bliver løbende offentliggjort på de respektive klagenævns websites.

Klagenævnene fastsætter selv deres gebyrer og har offentliggjort en række standardformularer på deres websites til brug for både klagere og indklagede. Den der ønsker at klage vedrørende en international domæneregistrering bestemmer selv hvilket af de 4 nævn der skal behandle klagen samt hvorvidt der ønskes én eller 3 personer i klagenævnet. Sidstnævnte har dog en vis betydning for gebyrbetalingen.

De internationale klagenævns kompetence er begrænset til sager om uberettigede registreringer af domænenavne, der indeholder andres kendetegn, hvilket vil sige de egentlige navnepiratsager, hvorimod det danske DIFO har lidt større beføjelser.

Klagenævnenes afgørelser kan gå ud på, at klagen afvises eller at domænenavnet overføres til klageren. I sjældne tilfælde kan nævnene dog også beslutte, at domænenavnet slettes, hvilket kan være uhensigtsmæssigt, da navnet så senere kan registreres af en ny uberettiget person.

For at få medhold i en klagesag, der stilles for et internationalt klagenævn, er det en forudsætning, at klageren kan dokumentere rettigheder til det påberåbte kendetegn. Det skal her bemærkes at nævnene også har anerkendt varemærkerettigheder, der ikke var formelt registreret, men stiftet gennem brug. Herudover skal følgende 3 betingelser være opfyldt :

1. Domænenavnet er identisk med eller ligner et varemærke, som tilhører en anden,
2. registranten kan ikke påvise nogen rettigheder til eller legitime interesser i det pågældende domænenavn, og
3. domænenavnet er registreret og bruges i ond tro.

Begge parter får adgang til at komme med deres bemærkninger og såfremt en afgørelse går ud på, at domænenavnet skal overføres eller slettes, har den indklagede 10 dage til at indbringe sagen for en domstol. Dette hører dog til sjældenhederne og ofte hører man ikke fra den indklagede i det hele taget.

I Danmark er det DIFO, der har ansvaret for at administrere registrering og ibrugtagning af domænenavne under .dk domænet. DIFO’s regler og praksis er tilgængelig på www.difo.dk . Medio 2000 er der dog nedsat et særligt klagenævn, der skal behandle tvister om retten til domænenavne med mulighed for at tilsidesætte eller omgøre DIFO’s afgørelser.

Det koster et gebyr på 500 kr. i erhvervssager og 200 kr. i forbrugersager at indlevere en klage til nævnet. Nævnet består af 3 personer og kan behandle 3 typer sager :

1. Klager over at en domæneregistrering er sket i strid med gældende dansk ret eller i strid med DIFO’s regler med mulighed for overførsel, suspension eller sletning af navnet.
2. Klager over DIFO’s inddragelse af et allerede registreret domænenavn i almenhedens interesse, herunder klager over at der ikke er ydet en rimelig godtgørelse.
3. Klager over DIFO’s administrative beslutninger om helt eller delvist at give en part medhold i sletning eller overdragelse af et domænenavn.

DIFO er forpligtiget til at efterleve alle afgørelser fra nævnet, men parterne kan derimod indbringe afgørelserne for domstolene.

Nævnet har i løbet af år 2000 modtaget ca. 70 klagesager og truffet endelig afgørelse i 8 sager. En del sager er dog også forligt eller afvist.

Der er megen information at hente på www.difo.dk , www.dkhostmaster.dk , www.wipo.int og www.icann.org.

70 22 88 50 Kontakt Advokater